Sunday 17 September 2017

Ο πρώτος θρίαμβος των «Αγίων»

Oι «Άγιοι» άρχισαν την πορεία τους στο Αγγλικό Ποδοσφαιρικό σύστημα με κάποια διστακτικότητα και νευρικότητα. Η St Panteleimon FC έπαιξε τον πρώτο της αγώνα εκτός έδρας, το Σάββατο 16η Σεπτεμβρίου 2017, εναντίον της Fire United CFC, στην περιοχή Feltham του Δυτικού Λονδίνου.

Στο πρώτο ημίχρονο το αποτέλεσμα ήταν 0-0 και της πήρε αρκετή ώρα για να βρει το βηματισμό της. Κτίζοντας όμως σιγά-σιγά από την άμυνα και με γοργότερη εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο, οι «Άγιοι» πήραν προβάδισμα, με μια βολίδα του Νίκου Σαλαπάτα, που εκτέλεσε επιτυχώς ένα φάουλ, έξω από τη μεγάλη περιοχή, το οποίο ήταν αδύνατον να σταματήσει ο τερματοφύλακας της αντίπαλης ομάδας.

Ο κεντρικός αμυντικός των «Αγίων» Μιχάλης Φραντζέσκου είχε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Η παρουσία του ήταν κυρίαρχη και αποφασιστική. Με κάποιες αλλαγές στην τακτική του παιχνιδιού, τις οποίες εφήρμοσε ο προπονητής Γιώργος Φραντζέσκου, οι παίκτες βρήκαν το ρυθμό τους και έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο.

Η Fire United ισοφάρισε με μια ενέργεια από λίγες που έκανε στον αγώνα και σίγουρα το ισόπαλο σκορ δεν αντιπροσώπευε την πραγματική εικόνα του παιχνιδιού. Οι «Άγιοι» πίεζαν συνεχώς και κέρδιζαν το ένα κόρνερ μετά το άλλο. Από ένα δυνατό κτύπημα κόρνερ του Igli Seva, ο Javonne Molloy έπιασε μια κεφαλιά και σκόραρε το νικητήριο τέρμα.

Όταν το σκορ ήταν 1-2, ο Igli Sevaj κέρδισε ένα πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος αλλά το έχασε. Θα μπορούσε στο σημείο εκείνο να γίνει το 1-3, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας έκανε βουτιά στη δεξιά πλευρά του τέρματός του και κατάφερε να σώσει το πέναλτι.

Ένα ήρεμο αλλά και αποφασιστικό διάστημα στο τέλος του αγώνα οδήγησε την Ομάδα St. Panteleimon στη συγκομιδή των 3 βαθμών. Και τώρα πλέον φιγουράρει στον επίσημο χάρτη της 1ης Κατηγορίας του Πρωταθλήματος της Κομητείας του Middlesex.

Το σημάδι μιας καλής ομάδας είναι να κερδίζει ακόμα κι όταν δεν παίζει καλά. Οι «Άγιοι» μπορούν να παίξουν πολύ πολύ καλύτερα απ’ ό,τι έπαιξαν στον αγώνα αυτό. Τελικά είναι ενθουσιασμένοι με τη νίκη αυτή.